After couponing for several years, I found a comfort zone in prices that I want to pay. I created my own guideline of prices that I am willing to pay. For all the new couponers, even the intermediates, this may help you to provide insight of what's a decent price. Use this as a guideline to help you find prices that will work for YOU!

*Savealotmom Pricing Expectations*

 

*Don’t pay more than……(My goal is to pay the prices below or less than the price stated below.)*

·         For toilet paper: $.30 per roll

·         Paper towels: $.50 per roll

·         Garbage bags: $.10 per bag

·         Diapers: $.20 per diaper

·         Baby wipes: $.03 per wipe

·         Dry Cat/Dog food: high quality: $1.35 per pound, average: $.90 per pound.

·         Shampoo/Conditioner: family size: $2 per bottle, regular size: $1ea

·         Shaving cream (men & women’s): $.75 per can

·         Razors (disposable-men & women’s): $.50 per razor

·         Makeup: $1 per item

·         Body wash: $2 per bottle

·         Bar of soap: $.30 per bar

·         Laundry Detergent: $2 per bottle (regular size)

·         Fabric Softener: $3 per bottle

·         Toothpaste, toothbrush, mouthwash: $.50 per item

·         Cereal: $1.50 per box

·         Cold Meds: $2 per bottle/package

·         Bread: $.90 per loaf

·         Soda (2Liters): $.85 per bottle

·         Coffee Creamer: $.90

·         Coffee: $2.25 per pound

·         Can of soup (any brand): $.80 per can

·         Can of veggies (any brand): $.50 per can

·         Ziploc bags: storage/gallon sizes $.10 per bag, sandwich sizes:

$.05 per bag

·         Aluminum Foil: 60sqft+:$2

·         Box of facial tissues: $.70

·         Bags of M&Ms, other candies: $1.50 per bag

·         Wrapping paper (holiday, birthdays, etc):$1 per roll

·         Feminine Products: pads/tampons: 10-20 per box - $1-2, 20-30 per

box - $2-3, 30+ per box - $4-5

·         Frozen pizza (decent brands): $3 per pie

·         Eggo Waffles: $1.75

·         Glade Candles and similar name brands: $1.25 per candle, single

oil refills: $1.50, double oil refills: $2.50

·         Dozen of eggs: $1.25

·         1 Gallon Milk: $2.75

·         Haircolor: $2 per box

·         Pasta:$.60 per box, Pasta Sauce: $.75 per jar

·         Deodorant: $1 each

·         Bottled Water: $.10 per bottle

Jennise "Savealotmom" Colin-Ventura | 254-501-7515 | jennise@kdhnews.com | facebook.com/savealotmom | instagram @jensavealotmom

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.