Saturday; At Panther Stadium; Hewitt

GIRLS

Team—1. Harker Heights, 166; 2. Killeen, 129; 3. Shoemaker, 127; 4. Belton, 71; 5. Temple, 64; 6. Waco Midway, 33; 7. Copperas Cove, 19; 8. Ellison, 10.

High jump—1. Jasmine Rhodes, Shoemaker, 5-2; 2. Kennedy Wilson, Temple, 5-0; T-3. Genesis Reid, Killeen, 4-10; Mikayla Koester, Shoemaker, J4-10; Kaelaer Hattix-Covington, Ellison, J4-10; Jamira Patterson, Shoemaker, J4-10; Alecia McDowney, Midway, J4-10; 8. Madeline Garrett, Midway 4-6.

Discus—1. Bekah Alcozer, Belton, 136-8; 2. Chyna Otis, Harker Heights, 127-6; 3. Chloe Lewis, Belton, 118-8; 4. Yaritxza Rivera, Shoemaker, 116-0; 5. Ntane Haywood, Temple, 111-9; 6. Kirsten Gatewood, Copperas Cove, 109-8; 7. Erin Rogers, Harker Heights 104-1; 8. Remecca Jackson, Killeen, 99-9; 9. Deja Williams, Killeen , 99-3; 10. Casie Robinson, Belton, 89-6; 11. Lauren Watkins, Killeen, 88-9; 12. Taleisha Wardale, Temple, 80-0; 13. Tamia James, Harker Heights, 79-11.

Triple jump—1. Vivian Walters, Harker Heights, 37-1; 2. Dionna Tucker, Killeen, 35-7.75; 3. Aennetra Hill, Harker Heights, 34-6.75; 4. Tyriete Dixon, Shoemaker 34-4.50; 5. Ciara Cheadle, Copperas Cove, 34-1.75; 6. Jaleea Bonnell, Harker Heights, 34-1.50; 7. Sinoda Emanuel, Killeen, 33-10; 8. Allye Beth Deaton, Midway, 33-5; 9. Capricia Brooks, Copperas Cove, 32-7.75; 10. Shianne Johnson, Killeen, 32-5; 11. Jamira Patterson, Shoemaker, 31-11.75; 12. Jasmine Parham, Shoemaker, 31-9.25; 13. Madeline Garrett, Midway, 30-11.75; 14. Jade Smith, Belton 30-4; 15. McKenna Thompson, Belton, 26-7.75.

4x100-meter relay—1. Harker Heights, 47.76; 2. Shoemaker, 48.40; 3. Killeen, 49.13; 4. Temple, 49.82; 5. Ellison, 50.30; 6. Copperas Cove, 50.93; 7. Belton, 51.38.

800—1. Jamie Eckford, Shoemaker, 2:20.06; 2. Decara Walters, Killeen, 2:23.13; 3. Abbie Petter, Temple, 2:23.75; 4. Amber Boyd, Copperas Cove, 2:25.13; 5. Katey Hatter, Belton 2:27.76; 6. Mikayla Koester, Shoemaker, 2:29.05; 7. Melody Wilson, Ellison, 2:29.07; 8. Marissa Thomas, Copperas Cove, 2:32.08; 9. Erin Illich, Midway, 2:32.41; 10. Alyssa Callin, Belton, 2:34.83; 11. Macy Banfield, Belton 2:36.26; 12. Darria Smith, Killeen, 2:40.51; 13. Dominique Jones, Ellison 2:45.82.

100 hurdles—1. Kaylee Krenek, Belton, 14.66; 2. Genesis Red, Killeen, 15.56; 3. Winter Hobley, Killeen, 16.57; 4. Jazzman Clare, Harker Heights, 16.59; 5. Sophia Vick, Midway, 17.26; 6. Courtney Altenberg, Belton, 17.46; 7. Jamira Patterson, Shoemaker, 17.36.

100—1. Tyriete Dixon, Shoemaker, 12.41; 2. Tadrian Rose, Harker Heights, 12.47; 3. JoVanna Jones, Harker Heights, 12.56; 4. Kaci Kemp, Midway, 12.82; 5. Kalyn Taylor, Ellison 12.92; 6. Janelle Brown, Harker Heights, 13.11; 7. Maya Little, Shoemaker, 13.28.

4x200 relay—1. Harker Heights, 1:42.34; 2. Killeen, 1:43.75; 3. Midway, 1:44.49; 4. Temple, 1:47.36; 5. Shoemaker, 1:47.95; 6. Ellison, 1:48.04; 7. Copperas Cove, 1:48.10; 8. Belton, 1:49.55.

400—1. Mikayla Koester, Shoemaker, 60.32; 2. Samantha Lofton, Harker Heights, 60.54; 3. Jamie Eckford, Shoemaker, 60.90; 4. Genesis Reid, Killeen, 61.23; 5. Tiesha Gammons, Temple 61.84; 6. Kennetra Hill, Harker Heights, 62.07; 7. Desiree Corbett, Harker Heights, 62.52; 8. Amaya Booker, Ellison, 63.54.

300 hurdles—1. Kaylee Krenek, Belton, 45.97; 2. Jamira Patterson, Shoemaker, 47.33; 3. Jaleea Bonnell, Harker Heights, 47.33; 4. Jamie Brown, Belton, 47.90; 5. Sophia Vick, Midway, 50.36; 6. Jazzman Clare, Harker Heights, 52.36; 7. Trianna Mayshack, Harker Heights, 52.36; 8. Courtney Altenberg, Belton, 55.92.

200—1. Amber Ellis, Killeen, 25.88; 2. JoVanna Jones, Harker Heights, 26.22; 3. Sinoda Emanuel, Killeen, 26.26; 4. Vivian Walters, Harker Heights, 26.33; 5. Corianna Parham, Harker Heights, 26.78; 6. Ariel Walton, Killeen, 26.80; 7. Teddy Sparks, Shoemaker, 26.97.

1,600—1. Brittany Mitchell, Killeen, 5:18.13; 2. Brooke Gilmore, Belton, 5:27.31; 3. Lauren Reynnells, Harker Heights 5:37.00; 4. Charlotte Fleming, Harker Heights, 5:41.35; 5. Breanna Younger, Harker Heights, 5:45.00; 6. Kaitlyn McVeigh, Killeen, 5:46.44; 7. Olivia Houlden, Belton, 5:46.91; 8. Addy Denton, Midway, 5:49.69; 9. Erin Illich, Midway, 5:58.97; 10. Maci Niemi, Belton, 6:06.95; 11. Leticia Bueno Perez, Ellison, 6:15.39.

4x400 relay—1. Shoemaker, 4:02.74; 2. Harker Heights, 4:04.73; 3. Temple, 4:07.00; 4. Midway, 4:09.93; 5. Killeen, 4:14.13; 6. Copperas Cove, 4:17.20; 7. Ellison, 4:17.32; 8. Belton, 4:23.86.

BOYS

Team—1. Temple, 116; 2. Harker Heights, 109.5; 3. Killeen, 92; 4. Belton, 74; 5. Copperas Cove, 71; 6. Waco Midway, 70.5; 7. Shoemaker, 63; 8. Ellison, 24.

Pole vault—1. Karter Amos, Midway 13-6; 2. Jason Cole, Copperas Cove, 13-0; 2. John Holmes, Belton 12-6; 4. Cameron Mills, Midway J12-6; 5. Jack Zumwalt, Harker Heights 12-0; T-6. David Beggs, Midway 11-6; Alex Yu, Harker Heights 11-6; T-8. Jorge Pedroza, Harker Heights 10-6; Joshua Immormino, Killeen 10-6; Spencer Malchow, Copperas Cove 10-6.

Long jump—1. Jamarkese Williams, Temple 22-7.75; 2. Jaquan Johnson, Harker Heights 22-3; 3. Devontre Stricklin, Midway 22-0.5; 4. Clint Cole, Temple 21-11; 5. Jacques Morgan, Harker Heights 21-5.5; 6. Dominic Dungca, Killeen J21-5.5; 7. Jordan Colvin, Midway 21-4; 8. Jace Hawkins, Midway 20-10; 9. Andrew Leuthner, Copperas Cove 10-8; 10. D’Jiron Lilly, Killeen 20-7.75; 11. Derrick Thomas, Shoemaker 20-4.50; 12. Davon Brewton, Shoemaker 19-11; 13. Daniel McCants, Killeen 18-8.75; 14. Malick Green, Belton 18-5; 15. Antonio Mims, Shoemaker 18-4.75; 16. Antonio Lealiiee, Copperas Cove 17-11; 17. Keyshawn Johnson, Ellison 16-10.5.

Shot put—1. Justin Murphy, Belton, 58-3; 2. Dominic Thompson, Temple, 51-8; 3. Jalen Waters, Copperas Cove, 51-2; 4. Michael Hicks, Temple, 48-2.5; 5. Devonte Moore, Temple, 47-11.5; T-6. Terrell Perry, Shoemaker, J46-2; Jason Clements, Midway, 46-2; 8. Lenoy Jones, Midway, 44-9; 9. Gabe Perez, Copperas Cove, 43-9.5; 10. Sam Hussey, Belton, 43-6.5; 11. Tyler Locklear, Killeen, 42-0.5; T-12. Reagan Francis, Belton, 41-11.5; Chris Hughes, Harker Heights, 41-11.5; 14. Malik Clemons, Shoemaker, 41-10; 15. Peyton Searcy, Killeen, 40-7; 16. LaCharles Montgomery, Midway, 40-1.50; 17. Jayon Pierrenoel, Ellison, 39-8.50; 18. Arderrick Wiggins, Shoemaker, 37-3.5; 19. Devon Johnson, Killeen, 37-3.

4x100-meter relay—1. Temple, 41.53; 2. Killeen, 42.04; 3. Harker Heights, 42.38; 4. Shoemaker, 42.61; 5. Copperas Cove, 42.64; 6. Midway, 43.11; 7. Ellison, 43.73; 8. Belton, 44.18.

800—1. Efrain Hernandez, Ellison 1:55.60; 2. Chris Wohlschlag, Midway 2:00.50; 3. Deion Hardy, Temple 2:01.92; 4. Devondre Daniels, Ellison 2:02.84; 5. Cinque Sambula, Killeen 2:02.96; 6. Jevon Wallace, Harker Heights 2:03.07; 7. Braden Hammond, Belton 2:03.90; 8. Giovanni Vega-Torres, Harker Heights 2:05.15; 9. George Lowe, Copperas Cove 2:08.54; 10. Prince Davis, Shoemaker, 2:08.57; 11. Ridge Hale, Belton 2:13.28; 12. Christian Eaglin, Harker Heights 2:26.29; 13. Kendall Ware, Copperas Cove, 2:30.06.

110 hurdles—1. Brandon Olwell, Killeen 14.82; 2. Quinton Smith, Temple 14.86; 3. Antonio Lealiiee, Copperas Cove 15.17; 4. Darius Milford, Shoemaker 15.25; 5. Korey Sloan, Harker Heights 15.59; 6. Andre Ewing, Belton 15.69; 7. Xavier Berry, Midway 17.94; 8. Toma Rivera, Shoemaker 20.00.

100—1. Tre Haynes, Shoemaker, 11.06; 2. Dwayne Williams, Shoemaker, 11.09; 3. Kyle Boutte, Killeen, 11.12; 4. Andrew Leuthner, Copperas Cove, 11.15; 5. Davion Curtis, Temple, 11.20; 6. Kyshawn McClendon, Harker Heights, 11.21; 7. Brandon Walls, Harker Heights, 11.30.

4x200 relay—1. Temple, 1:27.11; 2. Killeen, 1:27.87; 3. Belton, 1:27.98; 4. Copperas Cove, 1:29.87; 5. Shoemaker, 1:30.03; 6. Harker Heights, 1:30.63; 7. Midway, 1:30.90.

400—1. Cager Jack, Belton, 48.66; 2. Jevon Wallace, Harker Heights, 49.97; 3. Kahlil Haughton, Midway, 50.15; 4. Desmond Jefferson, Shoemaker, 50.23; 5. Malick Green, Belton, 51.24; 6. Deundre Mitchell, Harker Heights, 51.47; 7. Forest Smith, Midway, 53.48.

300 hurdles—1. Andre Ewing, Belton, 40.33; 2. Darius Milford, Shoemaker, 40.35; 3. Quinton Smith, Temple, 40.36; 4. Desmond Brown, Shoemaker, 41.09; 5. Brandon Olwell, Killeen, 41.15; 6. Warren Abercrombie, Midway, 41.56; 7. Korey Sloan, Harker Heights, 43.69.

200—1. Darius Mitchell, Harker Heights, 22.35; 2. Devyn Williams, Killeen, 22.88; 3. D’Jiron Lilly, Killeen, 23.19; 4. Jeff Carr, Temple, 23.24; 5. Bryan Parker, Killeen, 23.46; 6. Justin Joe, Copperas Cove, 23.59; 7. Zach Moore, Midway, 23.77.

1,600—1. Efrain Hernandez, Ellison, 4:30.89; 2. Scott McEwan, Harker Heights, 4:38.55; 3. Joseph Galvan, Harker Heights, 4:40.19; 4. Christian Perez, Midway, 4:40.53; 5. Garrett Darrin, Harker Heights, 4:47.28; 6. Josh Powers, 4:48.43; 7. Jermain Baptiste, Ellison, 4.50.40; 8. Zach Watts, Copperas Cove, 4:55.04; 9. John Jennings, Belton, 4:55.04; 10. Ridge Hale, Belton, 5:00.98; 11. Arriano Concepion, Belton, 5:02.59; 12. Akeal Brown, Ellison, 5:03.70; 13. Chris Terry, Temple, 6:00.84.

4x400 relay—1. Belton, 3:18.83; 2. Harker Heights, 3:22.64; 3. Temple, 3:22.93; 4. Shoemaker, 3:26.02; 5. Killeen, 3:26.04; 6. Copperas Cove, 3:46.94.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.