Hundreds of young athletes descended on Leo Buckley Stadium last weekend for the South Texas AAU (Northern Region) district track and field qualifier.

The Northern Region encompasses 31 counties including the cities of Austin, San Marcos, Kerrville, Sonora, Caldwell and Fredericksburg.

The top 16 finishers advanced to the regional qualifier beginning Wednesday in Converse.

South Texas AAU Northern District Qualifier

June 16-17, at Leo Buckley Stadium

Top 16 athletes in each event qualify for regional (all local qualifiers listed)

8U BOYS

100 meters—1, Lathan Whitenson, Fort Hood, 15.64. 5, Adrian Maloney, Killeen, 16.42. 10, Raiden Taimalelagi, Fort Hood, 17.02. 13, Demeko Thomas, Killeen, 17.55.

200—1, Mark Dubose III, Killeen, 31.09. 2, Lathan Whitenson, Fort Hood, 31.44. 4, Adrian Maloney, Killeen, 33.30. 11, Raiden Taimalelagi, Fort Hood, 35.80. 15, Demeko Thomas, Killeen, 37.05. 16, Jerrold Lyles Jr, Killeen, 37.08.

400—1, Mark Dubose III, Killeen, 1:10.19.

800—1, Mark Dubose III, Killeen, 2:44.98.

Long jump—2, Adrian Maloney, Killeen, 10 feet, 11 inches. 3, Lathan Whitenson, Fort Hood, 10-6. 5, Thairone Moses, Killeen, 9-8½. 7, Jerrold Lyles Jr., Killeen, 9-4¾. 11, Caffery Joseph, Killeen, 8-3½. 12 (tie), Isaiah Stokes, Harker Heights, 8-3. 14, Demeko Thomas, Killeen, 8-1½. 16, Rodrecusk Johnson III, Harker Heights, 7-7½.

Shot put (4 lb)—1, Thairone Moses, Killeen, 20-10. 3, Raiden Taimalelagi, Fort Hood, 18-5¼.

AGE 9 BOYS

100 meters—6, Braylon McCoy, Killeen, 16.12. 8, Keshaun Robinson, 16.57. 9, Kymani Sampson, Killeen, 16.59. 15, Ja’Sean Johnson, Killeen, 17.59.

200—5, Jaylen Patterson, Fort Hood, 32.77. 6, Braylon McCoy, Killeen, 34.17. 8, Kymani Sampson, Killeen, 34.45. 13, Ja’Sean Johnson, Killeen, 35.57.

400—3, Jaylen Patterson, Fort Hood, 1:14.00. 7, Jontae Johnson, Killeen, 1:20.07. 8, Ja’Sean Johnson, Killeen, 1:23.38.

800—2, Jaylen Patterson, Fort Hood, 3:02.70.

1,500—3, Braxton Boyd, Gatesville, 7:09.19.

Long jump—4, Kymani Sampson, Killeen, 10 feet, 7 inches. 5, Jontae Johnson, Killeen, 10-7. 6, Braylon McCoy, Killeen, 9-11. 10, Braxton Boyd, Gatesville, 8-10. 11, Draiden Davis, Killeen, 7-10.

Shot put (6 lb)—3, Draiden Davis, Killeen, 19-9.

Javelin (400 g)—3, Gatesville, 47-1½. 4, Draiden Davis, Killeen, 46-0.

AGE 10 BOYS

100 meters—4, Landon Whisenton, Fort Hood, 14.70. 5, Brian Hood Jr., Harker Heights, 14.77. 6, Lamont Reed III, Killeen, 14.82. 8, Jakece McDaniel, Killeen, 15.31. 12, Emmanuel Lawson, Fort Hood, 15.80. 13, Ahmyr Etienne, Killeen, 15.84. 16, Joseph Fowlkes IV, Killeen, 16.28.

200—4, Brian Hood Jr., Harker Heights, 29.42. 6, Landon Whisenton, Fort Hood, 31.01. 7, Lamont Reed III, Killeen, 31.20. 11, Jakece McDaniel, Killeen, 32.74. 12, Emmanuel Lawson, Fort Hood, 33.03. 15, Joseph Fowlkes IV, Killeen, 33.30. 16, Kemari Otis, Harker Heights, 33.37.

800—4, Jaybrien Reeves, Killeen, 2:54.72.

1,500—2, Jaybrien Reeves, Killeen, 6:14.21.

400 relay—2, Central Texas Cruisers (Ahmyr Etienne, Brian Hood Jr., Jontae Johnson, Kemari Otis, Rodney Suarez), 59.82. 4, K Town Raptors (Emmanuel Lawson, Joseph Fowlkes IV, Lamont Reed III, Timothy Boater, D’Anthony Moore), 1:01.39.

1,600 relay—3, Xtreme Force (Collin Cartwright, Jaybrien Reeves, Kyle Evans, Wesley Waterbury), 5:52.49.

Long jump—3, Landon Whisenton, Fort Hood, 12 feet, ½ inch. 4, Kemari Otis, Harker Heights, 11-5¾. 8, Jakece McDaniel, Killeen, 10-11. 9, Kylin Moses, 10-6¾.

Shot put (6 lb)—2, Quentin Moody, Killeen, 20-9. 3, Kylin Moses, 16-9¾.

Javelin (400 g)—5, Quentin Moody, Killeen, 37-1½.

AGE 11 BOYS

100 meters—9, Sean Robinson, Killeen, 15.43.

200—7, Sean Robinson, Killeen, 33.07. 14, Maurice Young, Killeen, 34.99.

400—11, Maurice Young, Killeen, 1:23.66. 15, Breyden Baker, Killeen, 1:31.37.

1,500—5, Sergio Dionicio, Copperas Cove, 6:12.88.

3,000—2, Sergio Dionicio, Copperas Cove, 12:44.11.

Long jump—4, Sean Robinson, Killeen, 12 feet, 8 inches. 10, Larry Davis, Killeen, 9-10½.

Shot put (6 lb)—3, Larry Davis, Killeen, 23-9½. 4, Jordan Wood, Killeen, 22-10. 7, Jaime Viera, Killeen, 16-11.

Discus (1 kg)—5, Jordan Wood, Killeen, 38-2½.

Javelin (400 g)—4, Larry Davis, Killeen, 63-5. 6, Jordan Wood, Killeen, 54-5. 8, Maurice Young, Killeen, 36-9. 9, Jaime Viera, Killeen, 36-7.

AGE 12 BOYS

100 meters—1, Deaubrey Hood, Harker Heights, 13.16. 3, King White, Killeen, 13.80. 5, D’Myun Jackson-Lee, Killeen, 14.07. 7, Xavier Ruffin, Killeen, 14.44. 8, Amare Johnson, Killeen, 14.48. 16, Jaylen Brazzle, Copperas Cove, 15.37.

200—7, D’Myun Jackson-Lee, Killeen, 28.85. 8, Jewell Barnes, Nolanville, 29.38. 16, Xavier Ruffin, Killeen, 30.08.

400—5, Tyree Eddington, Harker Heights, 1:04.48. 9, Kyshaun Otis, Harker Heights, 1:06.29. 11, Amare Johnson, Killeen, 1:08.52. 14, Xavier Ruffin, Killeen, 1:12.37.

800—2, Tyree Eddington, Harker Heights, 2:35.21.

1,500—4, Julian Sandoval, Killeen, 5:36.25.

3,000—2, Julian Sandoval, Killeen, 11:33.20.

80 hurdles—2, Deaubrey Hood, Harker Heights, 14.55. 3, Jaylen Brazzle, Copperas Cove, 15.38. 5, Jewell Barnes, Nolanville, 17.24.

400 relay—1, Central Texas Cruisers (Deaubrey Hood, Kevaughn Rogers, King White, Kyshaun Otis), 52.63.

Long jump—1, King White, Killeen, 14 feet, 2½ inches. 2, Tyree Eddington, Harker Heights, 13-9½. 4, Jaylen Brazzle, Copperas Cove, 12-6½.

Shot put (6 lb)—5, Kyshaun Otis, Harker Heights, 29-6.

AGE 13 BOYS

100 meters—3, Chandler Miller, Killeen, 13.34. 4, Bryce Richardson, Killeen, 13.42 6, Bradyn Brooks-Smith, Killeen, 13.84.

200—1, Bryce Richardson, Killeen, 25.87. 4, Chandler Miller, Killeen, 27.20. 7, Re’Shawn Sanford II, Killeen, 28.13.

400—3, Bryce Richardson, Killeen, 59.14. 9, Re’Shawn Sanford II, Killeen, 1:04.27.

800—2, Bryce Richardson, Killeen, 2:24.02.

100 hurdles—4, Re’Shawn Sanford II, Killeen, 18.45. 6, Terrance King, Killeen, 20.99.

200 hurdles—7, Terrance King, Killeen, 35.06.

Long jump—4, Re’Shawn Sanford II, Killeen, 14 feet, 2½ inches. 8, Bradyn Brooks-Smith, Killeen, 12-10½.

Triple jump—5, Terrance King, 26-8.

Shot put (4 kg)—7, Tyler Groves, 22-6.

Discus (1 kg)—6, Tyler Groves, 59-5.

AGE 14 BOYS

100 meters—3, Khalid Mendez, Killeen, 12.49. 4, Gabriel Collier, Killeen, 12.61. 5, Donovan Evans, Fort Hood, 12.72.

200—1, Khalid Mendez, Killeen, 24.29. 7, Gabriel Collier, Killeen, 25.44.

400—6, Khalid Mendez, Killeen, 57.14. 12, T’Sai McDaniel, Killeen, 1:04.67.

100 hurdles—3, Donovan Evans, Fort Hood, 17.28.

Long jump—1, Donovan Evans, Fort Hood, 17 feet, 6 1/2 inches. 9, T’Sai McDaniel, Killeen, 14-1. 10, Ahmonte Kendrick, Killeen, 13-6.

Triple jump—1, Donovan Evans, Fort Hood, 37-7.

Shot put (4 kg)—1, Kyjuan Otis, Harker Heights, 40-5.

AGE 15-16 BOYS

100 meters—2, Amir Paris, Killeen, 11.41. 3, Dante Hodge, Harker Heights, 11.54. 4, Badr Belhiti, Killeen, 11.88.

200—2, Caleb Brandon, Killeen, 23.12. 3, Michael Adams, Killeen, 23.20. 4, Dante Hodge, Harker Heights, 23.21. 5, Amir Paris, Killeen, 23.26. 11, Javier Tomlin, Killeen, 24.02. 13, D’Mitri Frasier, Harker Heights, 24.13.

400—1, Caleb Brandon, Killeen, 50.96. 2, Michael Adams, Killeen, 51.06. 6, D’Mitri Frasier, Harker Heights, 53.37. 9, Javier Tomlin, Killeen, 55.46. 11, Jeremiah Tomlin, Killeen, 55.56. 14, Desean Hodge, Harker Heights, 56.66.

800—1, Jeremiah Tomlin, Killeen, 2:07.51. 8, Tyler Williams, Killeen, 3:03.06.

1,500—5, Jeremiah Tomlin, Killeen, 4:33.93. 11, Tyler Williams, Killeen, 6:22.45.

3,000—9, Tyler Williams, 13:57.47.

110 hurdles--1, Devan Groves, Killeen, 16.04. 3, Gerard Bryant, Killeen, 16.49. 5, Cody Camacho, Killeen, 17.97.

400 hurdles—1, Devan Groves, Killeen, 1:01.09. 4, Gerard Bryant, Killeen, 1;04.41. 5, Cody Camacho, Killeen, 1:05.17. 6, Javier Tomlin, Killeen, 1:05.25.

400 relay—1, Running Start (Caleb Brandon, D’Mitri Frasier, Dante Hodge, Desean Hodge, Gerard Bryant, Michael Adams), 44.19. 3, Central Texas Cruisers (Amir Paris, Badr Belhiti, Devan Groves, Sinclair Gould, McFerrin McDonald), 46.06.

1,600 relay—1, Running Start (Caleb Brandon, D’Mitri Frasier, Dante Hodge, Gerard Bryant, Michael Adams, Desean Hodge), 3:33.63.

Long jump—1, Amir Paris, Killeen, 19 feet, 11 inches. 3, Cody Camacho, Killeen, 18-0. 4, Javier Tomlin, Killeen, 17-10. 6, Devan Groves, Killeen, 17-3½.

Triple jump—1, Cody Camacho, Killeen, 40-5¾.

Shot put (12 lb)—5, McFerrin McDonald, Harker Heights, 25-6.

Discus (1.6 kg)—5, McFerrin McDonald, Harker Heights, 61-4.

AGE 17-18 MEN

100 meters—1, Alfred Pemberton, Killeen, 11.02. 2, Bob Santiago, Killeen, 11.35. 3, Demarkus Kahey, Killeen, 11.45. 6, Breezion Spiller, Killeen, 11.71. 8, Nai’Sean Williams, Harker Heights, 11.91. 9, Trevian Smith, Harker Heights, 11.95. 10 (tie), Tracy Goodwin, Harker Heights; Elijah Banks, Killeen, 12.20. 14, Jyrin Brazzle, Copperas Cove, 12.30. 15, Jatyrion Kemp, Killeen, 12.50.

200—1, Alfred Pemberton, Killeen, 22.12. 3, Adrese Akins, Harker Heights, 22.54. 4, Shamel Allwood, Harker Heights, 22.72. 6, Bob Santiago, Killeen, 23.13. 9, Devonte Cochran, Killeen, 23.39. 13, Breezion Spiller, Killeen, 23.63.

400—2, Demarkus Kahey, Killeen, 50.24. 3, Shamel Allwood, Harker Heights, 50.84. 6, Cinque Sambula, Nolanville, 51.35. 7, Devonte Cochran, Killeen, 51.43. 9, Adrese Akins, Harker Heights, 51.62. 15, Isayah Williams, Killeen, 53.53.

800—1, Cinque Sambula, Nolanville, 2:13.15.

110 hurdles—2, Luis Johnson, Killeen, 15.71. 4, Deandre Johnson, Killeen, 16.87. 7, Capal Glee II, Killeen, 18.63. 10, Stephon Palmer, Killeen, 22.61.

400 hurdles—5, Deandre Johnson, Killeen, 1:00.26. 9, Stephon Palmer, Killeen, 1:03.03. 10, Luis Johnson, Killeen, 1:03.44.

400 relay—1, Running Start (Adrese Akins, Alfred Pemberton, Bob Santiago, Demarkus Kahey, Shamel Allwood, Michael Collier), 42.16. 5, Running Start ‘B’ (Isayah Williams, Landon Gray, Nai’Sean Williams, Brian McCutcheon, Capal Glee II), 45.81.

1,600 relay—1, Running Start (Adrese Akins, Cinque Sambula, Demarkus Kahey, Shamel Allwood), 3:24.93. 4, Running Start ‘B’ (Alfred Pemberton, Bob Santiago, Isayah Williams, Jevon Wallace), 3:47.59.

Long jump—4, Devonte Cochran, Killeen, 20 feet, 1 inch. 5, Breezion Spiller, Killeen, 19-10½. 7, Jatyrion Kemp, Killeen, 19-6¾. 9, Christian Epting, Killeen, 18-8. 12, Jyrin Brazzle, Copperas Cove, 18-1½. 13, Nai’Sean Williams, Harker Heights, 16-5½.

Triple jump—1, Devonte Cochran, Killeen, 46-0. 9, Christian Epting, Killeen, 39-3. 10, Jyrin Brazzle, Copperas Cove, 37-5½. 11, Michael Cornish, Kempner, 37-0½. 12, Capal Glee II, Killeen, 36-4½.

Shot put (12 lb)—1, Bobby Smith, 57-4.

Discus (1.6 kg)—1, Bobby Smith, 179-2 1/2.

8U GIRLS

100 meters—1, Jada Hood, Harker Heights, 16.83. 7, D’Miya Spruill, Killeen, 18.23. 8, Dayna Evans, Fort Hood, 18.25. 9, Bryleigh Kelly, Harker Heights, 18.27. 14, Brazyl Spiller, Killeen, 18.67.

200—2, Jada Hood, Harker Heights, 35.13. 10, D’Miya Spruill, Killeen, 38.24. 11, Bryleigh Kelly, Harker Heights, 38.31. 14, Dayna Evans, Fort Hood, 40-90.

400—7, D’Miya Spruill, Killeen, 1:29.13. 8, Natalie Prater, Harker Heights, 1:31.30. 11, Ariel Webber-Britt, Harker Heights, 1:35.30.

800—2, Natalie Prater, Harker Heights, 3:08.94.

1,500—3, Natalie Prater, Harker Heights, 6:40.22.

Long jump—1, Jada Hood, Harker Heights, 9 feet, ¼ inch. 2, Dayna Evans, Fort Hood, 8-9. 3, Bryleigh Kelly, Harker Heights, 8-7¾. 9, Amiyah Wilson, Killeen, 6-8¼. 10, Brazyl Spiller, Killeen, 6-8. 14, Aaliyah Smith, Killeen, 4-2¾.

Shot put (4 lb)—2, Victoria Viera, Killeen, 9-0½.

Javelin (300 g)—5, Victoria Viera, Killeen, 17-0.

AGE 9 GIRLS

100 meters—1, Seleste Massey, Fort Hood, 16.05. 8, Tyliah Fowlkes, Harker Heights, 17.47. 9, Makira Palmer, Harker Heights, 17.55. 12, Re’Vynn Sanford, Killeen, 18.50. 13, Amy Dionicio, Copperas Cove, 18.98. 16, Stephanie Vazquez, Harker Heights, 20.38.

200—1, Seleste Massey, Fort Hood, 32.14. 12, Tyliah Fowlkes, Harker Heights, 37.31. 15, Makira Palmer, Harker Heights, 39.26. 16, Re’Vynn Sanford, Killeen, 39.99.

400—1, Jayda Sugars, Killeen, 1:25.53. 12, Amy Dionicio, Copperas Cove, 1:32.32. 14, Osdleidys Acevedo, Killeen, 1:32.50.

800—1, Jayda Sugars, Killeen, 3:13.47. 3, Osdleidys Acevedo, Killeen, 3:25.85.

Long jump--1, Seleste Massey, Fort Hood, 11 feet, 3½ inches. 2, Jayda Sugars, Killeen, 9-9. 11, Re’Vynn Sanford, Killeen, 5-10½. 12, Emberli Lindsey, Lampasas, 5-9½.

Shot put (6 lb)—3, Emberlie Lindsey, Lampasas, 11-0.

AGE 10 GIRLS

100 meters —1, Destiny Omeire, Killeen, 14.95.

200—2, Destiny Omeire, Killeen, 30.53. 8, Makyah Byrd, Copperas Cove, 32.63.

400—2, Destiny Omeire, Killeen, 1:10.13. 5, Mariah Palmer, Fort Hood, 1:15.36. 6, Makyah Byrd, Copperas Cove, 1:17.01. 16, Roxanne Vazquez, Harker Heights, 1:37.54.

800—3, Mariah Palmer, Fort Hood, 2:54.52. 4, Makyah Byrd, Copperas Cove, 3:05.98.

1,500—2, Mariah Palmer, Fort Hood, 6;25.90.

AGE 11 GIRLS

100 meters—1, Saniyah Richardson, Killeen, 13.56. 4, Keyonna Rhodes, Killeen, 15.15.

200—1, Saniyah Richardson, Killeen, 27.45. 10, Keyonna Rhodes, Killeen, 32.09.

400—11, Barrett Boyd, Gatesville, 1:24.41.

800—4, Jaylene Dubose, Killeen, 2:56.20.

1,500—3, Jaylene Dubose, Killeen, 6:07.20.

3,000—2, Jaylene Dubose, Killeen, 12:14.99.

80 hurdles—3, Barrett Boyd, Gatesville, 19.05.

Long jump—1, Saniyah Richardson, Killeen, 14 feet, 1 inch.

Javelin (400 g)—1, Barrett Boyd, Gatesville, 59-5½.

AGE 12 GIRLS

100 meters—7, Vizshae Spiller, Killeen, 14.88. 8, Natalie Prichett, Killeen, 15.36. 10, Isabella Lindsey, Lampasas, 15.42.

200—9, T’Sheylah Moore, Killeen, 31.66. 11, Natalie Pritchett, Killeen, 31.81. 12, Trinity Brown, Killeen, 31.90.

400—8, Trinity Brown, Killeen, 1:10.77. 9, T’Sheylah Moore, Killeen, 1:10.95.

800—7, T’Sheylah Moore, Killeen, 2:54.06. 13, Kaylee Roberts, Copperas Cove, 3:08.96.

1,500—3, Kailynn Denney, Killeen, 5:34.85. 7, Kaylee Rodarte, Copperas Cove, 6:21.59.

3,000—3, Kailynn Denney, Killeen, 11:45.65. 5, Kaylee Rodarte, Copperas Cove, 13:28.79.

400 relay—2, Central Texas Cruisers (Jaliz Simmons, Karisma Rogers, Natalie Pritchett, Vizshae Spiller), 56.91.

High jump—3 (tie), Isabella Lindsey, Lampasas, 3 feet, 10 inches.

Long jump—2, Trinity Brown, Killeen, 12-1. 4, Vizshae Spiller, Killeen, 11-3½. 5, Isabella Lindsey, Lampasas, 11-0.

AGE 13 GIRLS

100 meters—3, Alaya Dotson, Killeen, 13.86. 4, Anniyah Johnson, Killeen, 13.93. 8, Joy Davis, Killeen, 14.48.

200—2, Alaya Dotson, Killeen, 27.48. 4, Anniyah Johnson, Killeen, 27.99. 7, Diamond Brunn, Killeen, 29.11. 9, Keonna Otis, Harker Heights, 30.23.

400—4, Diamond Brunn, Killeen, 1:05.36. 7, Alaya Dotson, Killeen, 1:08.11.

800—6, Evelyn Lorenzo, Killeen, 2:39.71.

1,500—3, Evelyn Lorenzo, Killeen, 5:27.73. 7, Cassandra Vazquez, Harker Heights, 5:58.74.

3,000—7, Cassandra Vazquez, Harker Heights, 14:25.65.

Long jump—2, Diamond Brunn, Killeen, 13 feet, 10½ inches. 4, Evelyn Lorenzo, Killeen, 12-4½.

Shot put (6 lb)—1, Keonna Otis, Harker Heights, 36-6.

Discus (1 kg)—1, Keonna Otis, Harker Heights, 79-8½.

AGE 14 GIRLS

100 meters—5, Asia Hodge, Harker Heights, 13.25. 12, Kennedy Green, Killeen, 14.05. 14, Jasmine Winn, Killeen, 14.46.

200—4, Asia Hodge, Harker Heights, 26.44. 8, Kennedy Green, Killeen, 27.77. 13, Jasmine Winn, Killeen, 28.70. 15, Markita Tucker, Killeen, 29.58.

400—1, Markayla Tucker, Killeen, 1:01.44. 10, Markita Tucker, Killeen, 1:05.56. 15, Shanelle Allwood, Harker Heights, 1:08.96. 16, Alexandria Cloud, Killeen, 1:09.34.

800—5, Markita Tucker, Killeen, 2:43.65. 7, Re’Auna Sanford, Killeen, 3:00.36. 9, Talia Bruno, Harker Heights, 3:07.07.

100 hurdles—1, Bethany Kelly, Killeen, 17.73. 9, Capriel Joseph, Killeen, 20.27. 11, Re’Auna Sanford, Killeen, 21.71.

200 hurdles—1, Markayla Tucker, Killeen, 30.66. 5, Bethany Kelly, Killeen, 32.94.

400 relay—1, Texas Havoc (Autumn Wilson, Chloe Coffee, Meghan Wilcox, Tripti Tiwari, Selecia Yett), 49.34. 2, Texas Havoc ‘B’ (Angelov Sanders, Dejah Okonji, Krystal Berry, Markayla Tucker), 51.85.

1,600 relay—1, Texas Havoc (Autumn Wilson, Markayla Tucker, Meghan Wilcox, Victory Ifah), 4:06.06. 2, Texas Havoc ‘B’ (Angelov Sanders, Chloe Coffee, Danielle Roby, Markita Tucker), 4:19.78,

3,200 relay—1, Texas Havoc (Danielle Roby, Jolani Murray, Kendall Woods, Siri Byrapaneni, Cayden Wiese), 10:56.92.

High jump—2 (tie), Bethany Kelly, Killeen, 4 feet, 8 inches.

Long jump—4, Kennedy Green, Killeen, 13-10¾. 7, Talia Bruno, Harker Heights, 8-0¾.

Triple jump—3, Capriel Joseph, Killeen, 28-7¾.

Shot put (6 lb)—2, Alexandria Cloud, Killeen, 29-9. 3, Bethany Kelly, Killeen, 22-4.

Discus (1 kg)—1, Alexandria Cloud, Killeen, 83-8½.

AGE 15-16 GIRLS

100 meters—1, Keondra Davis, Killeen, 13.12. 3, Kianah Mayfield, Killeen, 13.22. 13, Jadah O’Quain, Harker Heights, 13.94.

200—3, Kianah Mayfield, Killeen, 26.78. 5, Anayah Copeland, Copperas Cove, 26.88. 6, Allison Sistrunk, Harker Heights, 26.97. 10, Keondra Davis, Killeen, 27.66.

400—3, Anayah Copeland, Copperas Cove, 1:00.55. 4, Amiyah Willis, Killeen, 1:01.47. 6, Saniya Keeton, Harker Heights, 1:03.80. 12, Kasia Nelson, Killeen, 1:05.56.

800—1, Amiyah Willis, Killeen, 2:33.58. 7, Naomi Whitfield, Killeen, 2:43.34. 11, J’Cira Johnson, Killeen, 3:09.64.

100 hurdles—1, Jadah O’Quain, Harker Heights, 15.76. 9, Casmere Cherry, Harker Heights, 20.15.

400 hurdles—5, Jadah O’Quain, Harker Heights, 1:14.82. 10, Casmere Cherry, Harker Heights, 1:23.56.

400 relay—1, Killeen Sonic Boom (Allison Sistrunk, Keondra Davis, Kianah Mayfield, Saniya Keeton), 50.02.

1,600 relay—1, Killeen Sonic Boom (Allison Sistrunk, Amiyah Willis, Kianah Mayfield, Saniya Keeton, J’Cira Johnson), 4:11.56.

High jump—2, Emma Cornish, Kempner, 4 feet.

Long jump—1, Amiyah Willis, 15-7½. 4, Emma Cornish, Kempner, 14-7½. 10, Kiana Walton, Harker Heights, 13-4½. 14, Casmere Cherry, Harker Heights, 11-7.

Triple jump—2, Saniya Keeton, Harker Heights, 33-2. 6, Kayla Wilson, Killeen, 26-10.

Shot put (4 kg)—3, Katina Stephens, Killeen, 31-4. 8, Cornicia Dates, Harker Heights, 26-5. 9, Allison Sistrunk, 25-9½. 14, Cierra Thompson, Killeen, 21-8¾.

Discus (1 kg)—2, Katina Stephens, Killeen, 94-7½. 7, Cornicia Dates, Harker Heights, 81-10½. 9, Cierra Thompson, Killeen, 69-9½.

AGE 17-18 WOMEN

100 meters—1, Samantha Creek, Harker Heights, 13.27. 3, Ariel Walton, Killeen, 13.32. 6, Destiny Mcelrath, Harker Heights, 13.52. 7, Makalia Smith, Killeen, 13.80. 10, Tava Williams, Killeen, 14.35. 11, Markaylah Dewberry, Killeen, 14.36.

200—2, Angelica Brown, Harker Heights, 26.63. 3, Ariel Walton, Killeen, 27.17. 4, Samantha Creek, Harker Heights, 27.60. 5, Destiny Mcelrath, Harker Heights, 27.73. 6, Tava Williams, Killeen, 28.09. 8, Makalia Smith, Killeen, 28.29. 12, Markaylah Dewberry, Killeen, 29.63.

400—2, Angelica Brown, Harker Heights, 57.94. 5, Haydeana Purnell, Killeen, 1:02.35. 6, Geordan Blanchard, Killeen, 1:03.00.

800—3, Haydeana Purnell, Killeen, 2:27.88.

100 hurdles—4, Alisa Wallace, Killeen, 17.86.

400 hurdles—5, Alisa Wallace, Killeen, 1:30.55.

400 relay—1, A Running Start (Angelica Brown, Samantha Creek, Tava Williams, Geordan Blanchard), 50.09. 2, A Running Start ‘B’ (Cienna Womack, Destiny Mcelrath, Makalia Smith, Markaylah Dewberry), 51.44.

1,600 relay—2, A Running Start (Angelica Brown, Cienna Womack, Geordan Blanchard, Haydeana Purnell), 4:13.52. 4, A Running Start ‘B’ (Markaylah Dewberry, Cyntell Crosby, Makalia Smith, Samantha Creek), 4:49.68.

Long jump—2, Destiny Mcelrath, Harker Heights, 15 feet, 6 inches.

Shot put (4 kg)—4, Tajanaye Spiller, Killeen, 31-8½.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.